Każdy, kto kiedykolwiek realizował dowolną inwestycję budowlaną doskonale wie, że jest to zadanie szalenie stresujące i czasochłonne. Wiele osób nie ma ochoty angażować się w takie sprawy, jak doglądanie fachowców, kontrolowanie jakości prac oraz wieczne spory o usunięcie usterek. Można tego wszystkiego uniknąć decydując się na zatrudnienie inwestora zastępczego, czyli project managera. Na czym dokładnie polega ta funkcja? Jakie korzyści wynikają z powierzenia swojej budowy inwestorowi zastępczemu? Wszystko wyjaśniamy w naszym artykule.
Inwestorem zastępczym jest osoba fizyczna lub firma, która reprezentuje czy raczej zastępuje swojego klienta przy realizacji inwestycji budowlanej. Project manager działa na rzecz i w imieniu inwestora formalnego, podejmując wszystkie decyzje mające związek z prowadzeniem robót w porozumieniu ze swoim klientem.
Obrazowo można porównać inwestora zastępczego do ghowstwritera, czyli „cichego” autora książki, pod którą podpisuje się inna osoba. Różnica polega na tym, że na project managerze ciąży o wiele większa odpowiedzialność.
Najważniejsze jest to, aby była to osoba posiadająca stosowne kwalifikacje oraz doświadczenie w prowadzeniu i nadzorowaniu inwestycji budowlanych. Szukając inwestora zastępczego należy rozejrzeć się za ekspertem z zakresu budownictwa, który rzeczywiście ma pojęcie o technologiach budowlanych i potrafi rzetelnie ocenić np. jakość wykonawstwa czy zgodność robót z projektem i pozwoleniem na budowę.
Warto pamiętać o tym, że inspektor zastępczy jest de facto prawą ręką inwestora właściwego. Podejmuje kluczowe decyzje, ma realny wpływ na jakość prowadzonych prac, a tym samym na ich końcowy efekt. Dodatkowo może przyczynić się do obniżenia kosztu robót budowlanych i zakupu materiałów, jeśli zaproponuje optymalne rozwiązania konstrukcyjne i funkcjonalne oraz będzie kontrolować budżet inwestycji. To bardzo odpowiedzialna rola, której nie należy powierzać byle komu.
Zdecydowanie najważniejszą korzyścią jest to, że powierzając rolę project managera ekspertowi mamy gwarancję prawidłowego przebiegu prac oraz ich oczekiwanej jakości. Inwestor zastępczy zawsze działa w interesie swojego klienta i nie zaakceptuje niczego, co nie spełnia standardów lub wręcz stanowi błąd w sztuce budowlanej.
Zatrudnienie inwestora zastępczego daje więc pewność, że obiekt – bez względu na jego rodzaj i przeznaczenie – jest bezpieczny, wolny od wad, a tym samym będzie trwały i niedrogi w eksploatacji.
Trzeba także zaznaczyć, że project manager może reprezentować interesy klienta w całym procesie inwestycyjnym, włącznie z załatwianiem różnych spraw formalnoprawnych. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie dla inwestora właściwego, oszczędzające mu mnóstwo czasu i stresu.
Inwestor zastępczy (project manager) to jedna z usług świadczonych przez Pleskot Control. Oferujemy ją zarówno klientom biznesowym, np. szykującym się do budowy obiektu użyteczności publicznej, obiektu handlowego czy hali magazynowej z zapleczem produkcyjnym, jak i klientom indywidualnym, którzy chcą sobie oszczędzić nerwów związanych z budową domu.
Już teraz zapraszamy do bezpośredniego kontaktu i przekonania się, że zatrudnienie inwestora zastępczego naprawdę się opłaca.
Zapraszamy do bezpośredniego kontaktu. Ekspert Pleskot Control pomoże Państwu w wybraniu odpowiedniej usługi i przedstawi wstępną ofertę.