Data wpisu: 02.04.2022

Inwestor zastępczy (project manager). Kim jest? Dlaczego warto go zatrudnić?

Każdy, kto kiedykolwiek realizował dowolną inwestycję budowlaną doskonale wie, że jest to zadanie szalenie stresujące i czasochłonne. Wiele osób nie ma ochoty angażować się w takie sprawy, jak doglądanie fachowców, kontrolowanie jakości prac oraz wieczne spory o usunięcie usterek. Można tego wszystkiego uniknąć decydując się na zatrudnienie inwestora zastępczego, czyli project managera. Na czym dokładnie polega ta funkcja? Jakie korzyści wynikają z powierzenia swojej budowy inwestorowi zastępczemu? Wszystko wyjaśniamy w naszym artykule.

Inwestor zastępczy, czyli właściwie kto?

Inwestorem zastępczym jest osoba fizyczna lub firma, która reprezentuje czy raczej zastępuje swojego klienta przy realizacji inwestycji budowlanej. Project manager działa na rzecz i w imieniu inwestora formalnego, podejmując wszystkie decyzje mające związek z prowadzeniem robót w porozumieniu ze swoim klientem.

Obrazowo można porównać inwestora zastępczego do ghowstwritera, czyli „cichego” autora książki, pod którą podpisuje się inna osoba. Różnica polega na tym, że na project managerze ciąży o wiele większa odpowiedzialność.

Komu można powierzyć funkcję inwestora zastępczego?

Najważniejsze jest to, aby była to osoba posiadająca stosowne kwalifikacje oraz doświadczenie w prowadzeniu i nadzorowaniu inwestycji budowlanych. Szukając inwestora zastępczego należy rozejrzeć się za ekspertem z zakresu budownictwa, który rzeczywiście ma pojęcie o technologiach budowlanych i potrafi rzetelnie ocenić np. jakość wykonawstwa czy zgodność robót z projektem i pozwoleniem na budowę.

Warto pamiętać o tym, że inspektor zastępczy jest de facto prawą ręką inwestora właściwego. Podejmuje kluczowe decyzje, ma realny wpływ na jakość prowadzonych prac, a tym samym na ich końcowy efekt. Dodatkowo może przyczynić się do obniżenia kosztu robót budowlanych i zakupu materiałów, jeśli zaproponuje optymalne rozwiązania konstrukcyjne i funkcjonalne oraz będzie kontrolować budżet inwestycji. To bardzo odpowiedzialna rola, której nie należy powierzać byle komu.

Korzyści z zatrudnienia inwestora zastępczego

Zdecydowanie najważniejszą korzyścią jest to, że powierzając rolę project managera ekspertowi mamy gwarancję prawidłowego przebiegu prac oraz ich oczekiwanej jakości. Inwestor zastępczy zawsze działa w interesie swojego klienta i nie zaakceptuje niczego, co nie spełnia standardów lub wręcz stanowi błąd w sztuce budowlanej.

Zatrudnienie inwestora zastępczego daje więc pewność, że obiekt – bez względu na jego rodzaj i przeznaczenie – jest bezpieczny, wolny od wad, a tym samym będzie trwały i niedrogi w eksploatacji.

Trzeba także zaznaczyć, że project manager może reprezentować interesy klienta w całym procesie inwestycyjnym, włącznie z załatwianiem różnych spraw formalnoprawnych. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie dla inwestora właściwego, oszczędzające mu mnóstwo czasu i stresu.

Funkcję inwestora zastępczego mogą Państwo powierzyć ekspertowi Pleskot Control

Inwestor zastępczy (project manager) to jedna z usług świadczonych przez Pleskot Control. Oferujemy ją zarówno klientom biznesowym, np. szykującym się do budowy obiektu użyteczności publicznej, obiektu handlowego czy hali magazynowej z zapleczem produkcyjnym, jak i klientom indywidualnym, którzy chcą sobie oszczędzić nerwów związanych z budową domu.

Już teraz zapraszamy do bezpośredniego kontaktu i przekonania się, że zatrudnienie inwestora zastępczego naprawdę się opłaca.


Autor wpisu:
Mateusz Szulc

Skontaktuj się z nami

Zapraszamy do bezpośredniego kontaktu. Ekspert Pleskot Control pomoże Państwu w wybraniu odpowiedniej usługi i przedstawi wstępną ofertę.

Kontakt z namiOferta

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry