Data wpisu: 02.04.2022

Dlaczego warto zlecić odbiór nowego mieszkania lub domu ekspertowi?

W całym 2021 roku w Polsce oddano do użytku blisko 235 tysięcy nowych domów i mieszkań o łącznej powierzchni 21,8 miliona metrów kwadratowych. To rekordowy wynik (poprzednio w takim tempie budowano jedynie w PRL-u). Możemy przyjąć, że tylko niewielki procent nabywców nieruchomości zdecydował się zlecić odbiór budynku ekspertowi z zakresu technologii budowlanych. Wiele osób nie wie, że może to zrobić, inni natomiast wychodzą z założenia, że skoro jakichś usterek nie widać, to ich nie ma. To ryzykowne podejście, które może nieść ze sobą naprawdę poważne konsekwencje. Dlaczego zatem warto zlecić odbiór nowego mieszkania lub domu ekspertowi? Wyjaśniamy to w naszym artykule.

Najlepszy sposób na wykrycie usterek

Trzeba to sobie jasno powiedzieć: osoba, która nie ma wykształcenia z zakresu budownictwa i żadnego doświadczenia budowlanego, nie będzie w stanie przeprowadzić rzetelnego odbioru nowego mieszkania czy tym bardziej domu. Zwykle schemat wygląda w ten sposób, że nabywca sprawdza działanie elektryki, stolarki, estetykę wykończenia i to tyle. Taki „przegląd” absolutnie nie wystarczy.

Z naszego doświadczenia wynika, że praktycznie nie zdarzają się dziś nowe domy i mieszkania od dewelopera, które byłyby w 100% wolne od wad. Większość usterek jest jednak niewidoczna dla laika, natomiast zostanie bezbłędnie wykryta przez eksperta.

Łatwiejsze dochodzenie swoich praw

Odbiór nowego mieszkania lub domu przez uprawnionego eksperta zawsze kończy się sporządzeniem protokołu. Na jego podstawie inwestor może już dochodzić swoich praw z tytułu rękojmi. Będzie to szczególnie ważne w sytuacji, gdy sprawa stanie na ostrzu noża i skończy się w sądzie. Mając czarno na białym, że nieruchomość posiada istotne wady, inwestor zyska przeświadczenie o słuszności podjęcia walki z niesolidnym deweloperem.

Skuteczne wyegzekwowanie bezpłatnego usunięcia usterek przez dewelopera

Opisana wyżej sytuacja jest oczywiście dość skrajna (choć się zdarza) – znacznie częściej deweloper po otrzymaniu protokołu ze stwierdzonymi usterkami po prostu je usuwa. To bardzo korzystny scenariusz dla inwestora, który nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów i wie, że wprowadza się do w pełni sprawnego mieszkania czy domu.

Rada

Nadzór nad poprawkami wykonywanymi przez dewelopera także warto powierzyć ekspertowi, który dopilnuje, aby prace zostały zrealizowane zgodnie ze sztuką.

Bezcenny święty spokój

Ekspert przeprowadzający odbiór nowego mieszkania lub domu działa w najlepszym interesie inwestora. Oznacza to, że kompletnie nie interesuje go, co mówi przedstawiciel dewelopera – liczy się wyłącznie to, aby nieruchomość była wolna od wad, a tym samym bezpieczna dla mieszkańców.

Taki odbiór należy więc traktować w kategorii inwestycji, która pozwoli upewnić się, że wydajemy ogromne przecież pieniądze na coś, na co się umówiliśmy z deweloperem – także pod względem jakości wykonania.

Zleć odbiór ekspertowi Pleskot Control!

Pleskot Control oferuje usługę odbioru wszelkich obiektów budowlanych, w tym prywatnych mieszkań i domów od dewelopera. Nasz zespół tworzą wysokiej klasy eksperci z wieloletnim doświadczeniem, którym nie umknie żadna, nawet doskonale ukryta usterka.

Jeśli chcą mieć Państwo pewność, że podpisują protokół odebrania wolnego od wad domu lub mieszkania, to już teraz zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z Pleskot Control.  


Autor wpisu:
Mateusz Szulc

Skontaktuj się z nami

Zapraszamy do bezpośredniego kontaktu. Ekspert Pleskot Control pomoże Państwu w wybraniu odpowiedniej usługi i przedstawi wstępną ofertę.

Kontakt z namiOferta

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry